AV kabel

AV kabel, neboli audiovizuální kabel, je typ kabelu používaný pro přenos zvukových a obrazových signálů mezi různými elektronickými zařízeními. Tento kabel může mít různé konektory a standardy podle toho, jaké signály přenáší a jaká zařízení propojuje. Existuje několik běžných typů AV kabelů:

  1. Kompozitní Video Kabely (RCA): Tyto kabely obvykle zahrnují tři samostatné konektory: žlutý pro video a červený a bílý (nebo černý) pro stereo zvuk. Jsou to jednoduché kabely používané pro standardní definici video signálu.

  2. S-Video Kabely: Poskytují lepší kvalitu obrazu než kompozitní video kabely tím, že oddělují signál do dvou různých kanálů, ale stále nejsou vhodné pro vysoké rozlišení.

  3. Komponentní Video Kabely: Tyto kabely rozdělují video signál do tří oddělených komponent (obvykle označených jako YPbPr), což vede k lepší kvalitě obrazu než kompozitní nebo S-Video. Jako samostatné kabely jsou používány pro zvuk.

  4. HDMI Kabely: High-Definition Multimedia Interface (HDMI) kabely jsou moderním standardem pro přenos digitálního audio a video signálu. HDMI kabely přenáší signál v digitální formě a podporují vysoké rozlišení obrazu i zvuku, včetně 4K a 3D.

  5. SCART Kabely: V Evropě běžně používané kabely, které umožňují přenášet audio i video signály, a to jak ve standardní, tak i vysoké definici.

AV kabely jsou klíčové pro propojení audiovizuálních zařízení, jako jsou televize, DVD přehrávače, herní konzole a stereo systémy. Výběr správného typu AV kabelu závisí na požadované kvalitě signálu a dostupných vstupních/výstupních portech na připojovaných zařízeních.