IDDQD

IDDQD je jeden z nejznámějších cheatů v historii videoher, který se poprvé objevil ve hře Doom, kultovní střílečce z pohledu první osoby vydané v roce 1993 společností id Software. Tento cheat aktivuje režim nesmrtelnosti, což znamená, že hráč se stává nesmrtelným a nemůže být zabit nebo poškozen nepřáteli, pastmi, ani jinými nebezpečnými prvky ve hře. IDDQD se zadává do herní konzole nebo jako příkaz přímo ve hře, často skrze speciální cheatovací menu nebo přes klávesovou zkratku.

Cheat kód IDDQD je pojmenován po interním vtipu mezi vývojáři hry. "DDQ" jsou iniciály jednoho z vývojářů společnosti id Software, Davea D. Taylora, přičemž "ID" odkazuje na název vývojářského studia id Software a zároveň slouží jako hratelné slovo, které naznačuje identitu nebo ego. V kontextu Doomu se IDDQD stalo synonymem pro hledání tajných cest a strategií, jak překonat hru bez rizika smrti.

Význam IDDQD pro kulturu retro gamingu je obrovský. Nejen že symbolizuje zlatou éru počítačových her, kdy byly cheaty běžně používány ke zlepšení herního zážitku, ale také připomíná dobu, kdy hráči a vývojáři sdíleli určitý druh společného humoru a vztahu skrze hry. Cheat kódy jako IDDQD přidávaly hře na hloubce a umožňovaly hráčům prozkoumat hry mnohem detailněji, než by bylo možné při hraní bez nich.

stažený soubor